تماس با ما :09376720644  
ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

سنسور لیزری تشخیصی در طول عمل جراحی

  • Posted on:  %ق ظ، %02 %504 %777 ساعت %11:%فروردين

سنسور لیزری برای افتراق بافت تومور از بافت سالم در طول عمل جراحی!!!

دانستن حدود تومور به ویژه در اطراف اناتومی های مهم مانند مغز برای انجام عمل موفق مهم است. تومورها معمولا شبیه به بافت سالم دیده می شوند بنابراین در طول عمل نمونه های کوچکی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شوند تا آن را به طریقه frozen section آزمایش نمایند، به طوریکه پاتولوژیست آن را رنگ می زند و زیر میکروسکوپ آنالیز می کند.

محققان در دانشگاه VU آمستردام، در هلند ممکن است راهکاری مناسب برای تشخیص مرز بافت سالم و سرطانی در طی عمل بدون نیاز به انجام بیوپسی یا رنگ آمیزی بافت شناخته باشند. تکنیک بر پایه استفاده از لیزر به صورت متوالی با زمان خیلی کوتاه است و از آنچه به عنوان نسل سوم هارمونیک شناخته می شود، برای ترکیب فوتون ها درون بافت جهت تولید فوتون هایی با فرکانس بالا که اطلاعات زیادی را درباره ی محیط آزاد می کند، استفاده می کند.

نور لیزری که با 1200 نانومتر ارسال می شود به اندازه ی کافی بلند است تا داخل بافت نرم نفوذ کند. زمانیکه سه فوتون ترکیب می شوند، فوتون های جدیدی را با 400 نانومتر تولید می کنند که در هنگام عبور از بافت به سمت دتکتور، پراکنده می شوند. پراکنده شدن تصویری از بافت تولید می کنند که امکان تشخیص بخش سرطانی را از سالم می دهد.

سنسور لیزری

بافت از فردی که با گرید پایین گلیوما تشخیص داده شده است: عکس سبز با متد جدید گرفته شده است درحالیکه عکس صورتی از روش قدیمی رنگ آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین استفاده کرده است. با رفتن از سمت چپ بالا به سمت راست و پایین هر دو تصویر نشان دهنده افزایش دانسیته سلولی به خاطر افزایش بافت تومورال است. این داده ها سلول های توموری با دانسیته بالا رانشان می دهند

Credit: N.V. Kuzmin et al, VU University Amsterdam

منبع: The Optical Society

خواندن 168 دفعه آخرین ویرایش در %ب ظ، %08 %858 %1395 ساعت %19:%ارديبهشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا